Post Thumbnail

A babatervezéstől a beszédindításig minden tudás egyben a Szelényi Anya Akadémián

Hamar-Szelényi Éva baba-mama szakértő és anya, a Szelényi Anya Akadémia megálmodója. Közel annyi diplomája van, mint égen a csillag, de nem csak az elméletben van otthon. Sok év alatt összeszedett tudásanyag-bázisával az anyává válás útján segíti a nőket, már a tervezés időszakától az első baba születésén át az óvodáskorig. Jöjjenek a részletek! Évával beszélgettünk.

Baba- mama szakértő vagy, szülésfelkészítőket tartasz, de logopédusként beszédindítással, korai fejlesztéssel foglalkozol … De mi szerettél volna lenni gyerekként?


Állatorvos. (nevet)


Segítő szakmákban ez az egyik leggyakoribb válasz, és szerintem ez nem véletlen.


Nem, nálam sem véletlen. Mai napig úgy érzem, hogy állatok nélkül üresebb az életünk, persze aki ért az állatokhoz, az emberekkel is könnyű dolga van, szerintem.

Apukám vendéglátó iparban dolgozott, mondhatom, hogy szuper kommunikációs diplomata, anyukám pedig orvos, gyermekszemész. Nagyon keresett szakember, sok energiát áldoz a betegeire, de mellette a családjának is él. Szüleimnek 5 lánya született. Én vagyok a legkisebb, így anno szomorkodtam, hogy velem maradt otthon a legkevesebbet, de később sokat voltam bent nála iskolásként a rendelőben, asszisztáltam neki. Valószínűleg emiatt, amikor már komolyabban elkezdtem foglalkozni azzal, hogy mi is szeretnék lenni, akkor már biztos lettem benne, hogy segítő szakember leszek, de orvos inkább nem.


Akkor végül nem is kanyarodtál az orvosi pálya felé?


Tanultam latint, emelt szintű biológiát, kémiát és fizikát is, és felvételiztem azért az orvosi egyetemre, de egyszer elmentem édesanyámmal a Gyengénlátók Általános Iskolájába, ahol  azt mondta, hogy mivel ő szemészorvos, az egyik nővérem pedig látszerész, jó lenne, ha én meg látássérült gyerekek gyógypedagógusa lennék, és akkor küldhetné hozzám azokat, akiknek ő már nem tud pluszban segíteni. Így a látássérült pedagógia szak felé indultam el, ami a gyógypedagógia végzettségre épül, és ott rögtön felvettem mellé a másik nagy szerelmemet, a logopédiát. Úgyhogy az lett a másik szakterületem, és elég gyorsan találtam is munkát. 


Óvódánál helyezkedtél el, vagy magán logopédusként kezdtél el dolgozni?


Engem mindig is érdekelt a speciális, halmozott terület is. Általában ritka a klasszikus látássérülés csak magában. Összefüggő gyakorlaton siket-vak gyerekekkel dolgoztam, és a látássérültek lovasterápiájából írtam a szakdolgozatomat, ez talán a legjobb kombinációja a tanulmányaimnak és az állatszeretetemnek.

Lediplomáztam, majd még egy rakás más posztgraduális képzést elvégeztem. Apukám szokta mondani, hogy több diplomám lett, mint testvérem, és ez nagy szó, mert ugye eleve 4 nővérem van.


Diploma után egy alapítványi óvodában helyezkedtem el, ahol speciális igényű gyerekek is, például Down-szindrómás, hallássérült és autista gyerekek is voltak. Mellette elvégeztem plusz képzéseket a logopédiához tartozó területekről, de a legmeghatározóbb az volt, amikor behívtuk a családokat és velük beszélgettünk, hogy az otthoni mindennapi életüket is segítsük. Nagyon élveztem tanítani a szülőket, így elvégeztem a nemzetközi babamasszázs oktatói tanfolyamot. Imádtam, hogy tudok adni az anyáknak egy ősi módszert, eszközt, amivel megerősítem őket, a kapcsolatukat. Ez mind a mai napig a legfőbb feladatom. Aztán éreztem, hogy még kell valami, valami mondjuk a korai területen.  Így következőnek a  perinatális szaktanácsadó kétéves posztgraduális képzésből diplomáztam, ami a szülés körüli területet öleli fel. 


Akkor te már anya voltál?


A vizsga után nem várják el, hogy legyen gyereked, de azért érzékelhetővé teszik, hogy jó lenne. Én előbb lettem szakember, mint anya, tehát ekkor nekem még nem volt saját családom. De a vizsga után néhány hónappal az egyik nővérem szülése otthon indult meg. Mondhatom, hogy ez a nem tervezett otthonszülés a diplomamunkám szuper élménydús kiegészítése volt (nevet). 


Ekkor, ennyi képzés és tanulás után még mindig azt éreztem, hogy oké, ha egy szülő hozzám hozza a gyerekét, akkor a gyógypedagógiai részét tudom neki nyújtani, de kellene még valami, amiben még segíthetek. Akkor találtam meg a szintén 2 éves posztgraduális szülő-csecsemő-kisgyermek konzultációs képzést. Így a babatervezéstől kezdve a 3-5 éves korig tudok segíteni a családoknak, most már nagyon jó szakmai módszertannal. Főleg nőkhöz van kapcsolódásom, de pároknak is tartok egy speciális szülésfelkészítőt. Ezek voltak tehát az alapjaim, és utána kezdtem el kibontakoztatni azt, amiben most dolgozom, két gyerek mellett.



Mitől speciális a szülésfelkészítőd?


A babavárás időszakában sokan félnek, hogyan fog megváltozni a baba születése után a párkapcsolatuk. Ezért a klasszikus szülésfelkészítés mellett a párkapcsolat van a fókuszban. 


Ahogy szerezted meg az új tudást, és lett egyre több diplomád, úgy tudtad a Szelényi Anya Akadémia weboldaladat is egyre több tudással feltölteni. Ezt a komplex, anyákat segítő szolgáltatást mióta kínálod?


A saját vállalkozói életutam 2020. májusában kezdődött, akkorra lett kész az a honlap, amit 2018-ban megálmodtam, de tulajdonképpen egy Bt. munkatársaként 2009-óta foglalkozom családokkal a logopédia mellett.

A saját honlap és az Anya Tananyag Bázis nagy álmom volt, ide folyamatosan töltöm be a legalapvetőbb, legfontosabb információkat baba és a család témákban.

2020 óta három fejlesztésen, bővítésen van túl a honlap és a virtuális iskolám. Ahol főként az én könnyen érthető, szakzsargon nélküli tananyagaimmal találkozhatunk, de külsős szakértői interjúk, podcast-ok, hallgatható- és infografikai gyorstalpalók is vannak.


Ahogy említettem, én először lettem szakember és utána anya. Addigra már sokat tanultam az anyaságról, babagondozásról, gyereknevelésről, de még engem is elért az, ami sokaknak okozhat problémát: a bizonytalanságérzet, az érzelmi hullámzás, az aggódás. Talán annyival volt nekem könnyebb, mint sok anyának, akik most hozzám fordulnak segítségért, hogy én tudtam, hol keressek jó, hiteles infót, vagy hogy miről ismerhető fel a jó szakember. Hogy honnan tudhatom, hogy valaki segítsége nekem való-e vagy sem.

Persze a vállalkozóvá válásomban megtapasztalhattam azt is, amit az anyukák a baba születésével éreznek, hogy milyen az, amikor előzetes információk nélkül kell boldogulni egy nehéz, komoly területen.


Átérzem, amit egy anya érezhet, hiszen van a két helyzet között hasonlóság. Az internet a kezdő vállalkozók és az anyák számára is tele van jó marketinggel megtoldott, de nem megfelelő segítséggel. Így ezt az információs tornádót segítem nekik lecsillapítani az Anya Tananyag Bázissal, és emellett ott vagyok én is, folyamatos konzultálással, a tananyagok átbeszélésével.


A te saját anyaságod sem átlagosan alakult. Mesélsz erről?


A férjemet egyedülálló apaként ismertem meg, egy akkor 4 éves gyermekkel, így először a férjem révén rögtön egy óvodás korú gyereknek lettem a nevelőanyja. A második, közös gyerekünk születésekor pedig megtapasztalhattam az első pár év kihívásait is. 

Viccesen szoktam mesélni, hogy amikor a férjem gyakorlatban megtapasztalta az első gyerekes életet, addig én elméletben az egyetemeken tanultam ugyanerről, így a második gyerekünknél összedobtuk a tudásunkat, szerintem elég sikeresen. Kihívásokkal, napi küzdésekkel, kreativitással, de elég jól megvagyunk. Mivel nagy a rokonság, látom, hogy nemcsak egyetlen út létezik, ahogy egy család jól működhet.


Milyen konkrét kihívásokkal szoktak hozzád fordulni az anyák?


A babavárás időszakában leginkább azzal találnak meg, hogy félnek, hogyan fog megváltozni a párkapcsolatuk, vagy hormonálisan hogyan fog hatni rájuk, ami várja őket. 

S ha már egyszer megvolt köztünk a bizalom, akkor amikor megszületik a baba, akkor is hozzám fordulnak a kérdéseikkel. Ilyenkor az időmenedzsment a legjellemzőbb probléma. “Most szültem, hogyan lehet túlélni az első pár (hó)napot?” Vagy az aggódások, az első időszak tipikus témái is előjönnek, pl. altatás, sírás vagy pl. „Jól fejlődik-e a babám?”; „Mit játsszak vele?”; „Hogyan csillapíthassam a hasfájását?” Ez utóbbit pl. masszázs-oktatással segítem.

Ezeket te oldod meg a babákon, vagy oktatod a szülőknek, hogy ők tudják csinálni?


Sokféle babamasszázs van már a köztudatban, és van, amikor arra van szükség, hogy egy konduktor vagy más szakember átgyúrja azt a gyereket. De általában ez egy ösztönös és nagyon jó kapcsolódás, ezért inkább azt tanítom, hogy a szülők hogyan tudják önállóan masszírozni. Kifejlesztettem egy speciális változatot is, amivel az anya és az apa egyszerre masszírozza a babát, kicsit rituálé jellegűen. Megismerik az alapokat, hogy külön-külön is tudják csinálni, de a közös masszázs emlékezteti őket arra, hogy ez a baba a közös gyümölcsük, és hogyan lehetnek úgy együtt most már hárman boldogan, szeretetben, hogy egy nagy egységet képezzenek.


Jó néhány diplomád, végzettséged van, tehát számos területen fejlesztetted magad. Foglaljuk össze egy kicsit, kiknek és miben tudsz segíteni!


Időrendben haladva legelőször azoknak, akik gyereket szeretnének, de nem tudják, mikor és hogyan illesszék be az életükbe, mivel jár, satöbbi. Ha vannak félelmeik, akkor azokat oldjuk, illetve a leendő anya saját anyjával való kapcsolatán is tudunk dolgozni.

Azoknak is, akik már benne vannak a babaprojektben, de nem jön össze a baba. Nyilván az orvosi részét nem én intézem, de egy jó menedzsment lehetek, aki segít, hogy mi a következő lépés, hogy lehet a “nem jön a baba” gyászt feldolgozni. 


Azoknak a pároknak, akik már kisbabát várnak, a – Magyarországon elsőként nálam elérhető – párkapcsolati fókuszú szülésfelkészítő konzultációt ajánlom. Illetve online is konzultálok, jellemzően nem budapesti vagy – főleg - külföldön élő magyar anyákkal, akik kicsit el vannak veszve abban az országban, ahol élnek. Kiegyensúlyozottabb várandósság elérésében segítem a hozzám forduló kismamákat.


Amikor megszületett a baba, általában még kapcsolatban vagyok az anyukákkal és mentoruk maradok az anyaságuk útján, amíg intézménybe nem kerül a gyerekük. Átbeszélhetik velem, hogy rendben fejlődik-e a gyermek, vagy hogyan segíthetik őt, ha baj van, mi az az út, amerre elinduljanak egy-egy nehézségnél. Konkrétumokkal, videós és képcsomagokkal, játékötletekkel segítem a beszédindítást. De a viselkedési- és érzelmi megnyilvánulásokat, szociális készségeket, az önállóságra nevelést és a stresszmentesebb leválást támogatom az „oviba küldöm a gyereket” anyacsoporttal. Mire a gyerek óvodába kerül, általában azért elengedem már a kezüket, de később is megkereshetnek logopédiai fejlesztéssel, kistestvérrel vagy a dackorszak kihívásaival. Tehát leginkább arra fókuszálok, hogy az elején elindítsam őket az anyaságuk útján.


Minden folyamatot te viszel végig az elejétől a végéig velük?


Van olyan helyzet, amikor továbbítom a hozzám fordulókat a szükséges szakemberhez. Pl. egy gyászfeldolgozásnál, vagy amikor szervi probléma miatt nem jön a baba. Általában online konzultálok, de egyes problémák nem oldhatók meg az online térben. Ilyenkor is jelzem, hogy ebből ki kell lépnünk a személyes konzultáció vagy egy specialista szakember felkeresése felé.


Milyen trendeket és változásokat látsz a tapasztalataid alapján? Elmondható, hogy régebben a szüléstől tartottak a nők, most viszont már a baba fejlődése miatt aggódnak? Látsz valamilyen változás, hogy milyen kérdésekkel keresnek meg?


Igen, a baba fejlődése, az aggódások is nagyon erősen jelen vannak, de mostanában inkább a gazdasági helyzet, a háború, a Covid és egyéb ilyen szorongató körülmények, amik bekerültek a félelmek közé, már várandósság alatt is. Ilyenkor merül fel, hogy valójában mire is lehet majd szüksége egy kisbabának vagy az anyának a kisbaba mellett, mit mikor érdemes beszerezni, hogy ne legyen akkora kiadás a gyerekes élet. Ehhez ki is dolgoztam egy kapcsolódó tananyagcsomagot, amit workshop formájában kínálok. Így abban tudom segíteni a szülőket, hogy ne legyen egy átláthatatlan káosz körülöttük, és pénztárcakímélő babakelengye listát is összeállítunk a valóban szükséges holmikkal. Itt kitérünk azokra a jól marketingezett termékekre is, amik jól néznek ki, de akár ártalmasak is lehetnek a baba fejlődésére. 


Személyesen is kérhetnek tőled konzultációt a szülők?


Igen. A perinatális szaktanácsadás, az integrált szülő-csecsemő/kisgyermek konzultáció csakis személyesen történik. Illetve a korai fejlesztés, logopédia vagy látássérült gyerekek fejlesztése is személyes találkozást igényel.

Havonta egyszer tartok Bölcsi beszédindító csoportos baba-mama foglalkozást, és ovi előkészítőt is.


Hol találnak meg téged az online téren kívül? 


Budapesten az I., a XI. és a XII. kerületben van rendelő, fejlesztő hely vagy foglalkozási helyszín. Illetve ha felkérnek, szívesen megyek csaknem teljes magyarországi területen baba-mama klubokba, védőnői hálózatokba előadást tartani különböző témákban.


Nagyon hosszú és szerteágazó szakmai múltad van 2009 óta, de amióta a Szelényi Anya Akadémia honlap és tudásbázis működik, mi volt a legnagyobb sikerélményed?


Az Anya Tananyag Bázisra mondta egy első babás anyuka, hogy imádja, hogy a mobilján fülessel, akár szoptatás közben is hallgathat engem, vagy ha úgy épp jobb, akkor ugyanazt az anyagot olvashatja is. 

Apukám mondta, hogy büszke rám, hogy szó szerint az anyák tenyerébe adtam a tudást, utalva a mobilkompatibilis, virtuális iskolámra. (nevet)

Az is sikerélmény, még ha szomorú is, amikor azt mondják az anyukák, hogy miért nem találkoztak velem korábban, milyen jó lett volna előre tudni azokat, amiket tőlem hallottak.

Egy másik anyuka pedig azzal keresett meg, hogy háláját fejezze ki, mert annyira mélyen benne vannak még azok a gondolatok, amiket én adtam, amikor elindult az anyasága útján. Általában ezt kapom vissza, nagyon jó érzés.


Ha te is szeretnéd a A Szelényi Anya Akadémián tanulni az anyaságról, itt találhatod meg!