Sokszor nálam derül ki, hogy a gyerek tanulási nehézségeit egy kimaradt mozgásfejlődési lépcső okozza
Kovács Edina mindig is szerette átadni a tudását másoknak. A sportolás és a gyerekekkel való foglalkozás végigkísérte az életét, ezért nem meglepő, hogy néhány vargabetű és a saját szülésélménye után a Kulcsár-féle mozgásterápia oktató, valamint a szülés utáni regeneráció lett a hivatása. Edina küldetésének érzi, hogy szélesebb körben megismertesse a testünk működésének meglepő következményeit. Legyen szó akár egy rosszul kezelt császárhegről, akár a kisbabánk mozgásfejlődési lemaradásáról.
Mi szerettél volna lenni gyerekként?
Tanítónő. Mindig is erős késztetést éreztem, hogy átadjam azt, amit én már tudok. De aztán lebeszéltek róla többen, mert a tanítói pálya nem olyan egyszerű.
Mit választottál helyette? Merre mentél tovább középiskola után?
Adminisztratív vonalon indultam, először protokoll eseményeket szerveztem, majd voltam idegenvezető is. Mellette sport vonalon is képesítéseket szereztem (aerobic-oktató, gyerek aerobic-oktató, aquafitness-tréner, személyi edző, gerinctorna-oktató). A sport mindíg is jelen volt az életemben. Óvodásként tornára jártam, majd úsztam és atletizáltam. 12 éves koromban rám talált a jazzbalett, ami „szerelem” lett, és 24 éves koromig műveltem. Közben elkezdtem a gyerekekkel való foglalkozást is. Dolgoztam bébiszitterként, tartottam gyerek aerobic foglalkozásokat, meg aquafitness és gerinctorna órákat is. Végül a sport vonalon maradtam és a Testnevelési Egyetem Egészségfejlesztő-és Rekreációszervező szakán végeztem. Aztán rátaláltam a gyerekkori mozgásfejlesztés egyik módszerére. Megismertem a Kulcsár-féle mozgásterápiát. Az alapját Carl Henry Delacato neurológus dolgozta ki, ezt fejlesztette tovább Kulcsár Mihályné (Panni néni). Hamarosan Kulcsár-féle mozgásterápia oktató lettem.
Ez kinek és miben tud segíteni?
Például olvasási vagy írás tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek segít. Ha babakorban kimaradtak fontos mozgásfejlődési mérföldkövek, akkor sajnos kimaradtak olyan kulcsfontosságú ingerek az agyban, amelyek évekkel később tanulási nehézségeket okozhatnak. A Kulcsár-féle mozgásterápia lényege, hogy “újrahuzalozzuk” az idegpályákat az agyban azokkal az elemi mozgásokkal, amelyeket sűrűn gyakoroltatunk a gyerekekkel.
Milyen korú gyerekeknél lehet ezt alkalmazni?
5 éves kortól alkalmazható egészen tizenéves korig.
Egyéni vagy csoportos foglalkozások keretében kell ezt elképzelni?
Alapvetően egy másfél órás, egyéni felmérés alapján adunk mindenkinek egy egyedi mozgássort. Ezt otthon 4-5 hétig gyakorolják a szülők a gyerekükkel, utána újra felmérjük a helyzetet és az alapján változtatjuk a feladatokat. Csoportosan is lehet csinálni azoknak, akiknek csak kis lemaradásuk van.
Milyen sűrűn kell otthon gyakorolni ezeket a feladatsorokat?
Legalább havi 20 alkalommal, tehát heti átlag ötször. Muszáj megfelelő mennyiségű és intenzitású ingert adni az agynak, hogy áthuzalozhassuk az idegpályákat.
Mennyi idő után látható változás?
Akár már 5 hét gyakorlás után látható pozitív irányba az elmozdulás. De fontos, hogy ilyenkor ne álljunk meg!
Meddig tart egy terápia átlagosan?
Sok tényezőtől függ, de nagyjából 9 hónappal számolhatunk. Ha nincsenek nagy lemaradások, akkor természetesen kevesebb idő alatt is sikerül behozni a lemaradást.
Iskolakezdés előtt érdemes ezt elkezdeni?
Mindenképpen. Az lenne a szerencsés, ha nem kudarccal indulna a gyerek iskolai élete. Egyrészt ezt a negatív élményt nehéz felülírni lelkileg. Másrészt megterhelő az iskolai feladatok mellé ezt a terápiát is beilleszteni. De az a tapasztalat, hogy nagyon sokszor csak az iskolapadba ülve derülnek ki ezek a lemaradások.
Egy olyan gyerek, aki még nem kezdte el a sulit, értelemszerűen nem ír, nem olvas. Akkor milyen jelekből gyaníthatja a szülő, hogy valami nem stimmel?
Általában 5 éves korban az óvodában is több területen (mozgás, beszéd és kognitív készségek) felmérik a gyerekeket, kvázi iskolaérettségi szintet mérnek. Ebből már sok visszajelzést kapnak a szülők.
Gyanús lehet az ügyetlen mozgáskoordináció, összerendezetlen mozgás - például futás közben. Ha a ceruzafogás még nagyon le van maradva, az is jel lehet. Megkell nézni, hogy van-e szabálykövetési problémája a gyereknek, hogy hogyan kezeli az érzelmeit. Ha sűrűn vannak dühkitörései, az szintén utalhat idegrendszeri éretlenségre.
Az a legjobb időzítés, ha 5 éves korban felméretik a gyereket, mert ha az derül ki, hogy minden rendben, akkor legalább megnyugszanak a szülők. Ha pedig az derül ki, hogy van mit fejleszteni, akkor még van egy év iskolakezdésig, van elegendő idő egy terápiára.
Babakorban is lehetnek jelek. Ha kimarad egy mozgásfejlődési lépcső vagy valamilyen eltérés van benne, pl. asszimetrikus a kúszás. Ilyenkor sajnos sokszor csak legyintenek még a védőnők is, hogy nem baj, majd behozza a lemaradást. De valójában nem ez történik (bár kívülről úgy tűnik). Ilyenkor nem behozza a lemaradást, hanem átlépi/túlhalad rajta. Ez nem ugyanaz! Megcsinálja a következő lépcsőfokot, mert az idegrendszeri fejlődés halad a „programján”. De az idegrendszeri összeköttetésekben ott marad egy fehér folt.
Személyesen vagy online is lehet a Kulcsár-féle terápián részt venni?
Azt szoktam javasolni, hogy az első felmérés lehetőleg személyesen történjen. Fontos, hogy ki tudjak alakítani a gyerekkel egy jó viszonyt, hogy megismerjük egymást. Ez a feladatok végrehajtásához szükséges, hiszen sok dolgot fogok tőle kérni. Utána már az otthoni gyakorlatsor betanítása mehet online.
Ha személyesen keresnének fel a szülők, akkor hol találnak meg?
Budapesten, a Déli pályaudvar és a BAH-csomópont között van a foglalkozások helyszíne.
Mióta foglalkozol a Kulcsár-féle mozgásterápiával?
2015-ben végeztem a tanfolyamot. Aztán ezt kicsit félretettem, mert 2016-ban férjhez mentem és 2017-ben megszületett a kislányom. Utána babázással töltöttem az időt. 2021-ben kezdtem újra a KMT Kulcsár-féle komplex mozgásterápiával foglalkozni, ekkor megismételtem a képzést, hogy felfrissítsem a tudásomat.
A szülés változtatott bármit a szakmai életedben?
Rengeteg felismerésem volt ebben az időszakban. Magam is megtapasztalhattam mennyire durván átrendezi egy várandósság és szülés a női test működését. Ezért egy posztnatális képzést is elvégeztem Almási Csillánál, Fit Mummy® posztnatális tréner lettem.. A szülés utáni regenerációról szól, végigvettünk mindent, ami lényeges. Rendbe kell tenni a gát izomzatát, a szétnyílt hasizmot, a testtartást és a légzést is. Ezek a ház alapjai. Ha ezek rendben vannak, onnantól bármit lehet sportolni. Ha ez nincs meg, akkor többet árthatunk egy intenzív mozgással, mint amennyi hasznunk lehet belőle.
Sokat tanultam ebben az időszakban is. Rádöbbentem, hogy például az sincs benne a köztudatban, hogy császármetszés után a heg okozhat évekkel később derékfájást. Mert a környező szövetek vérellátottsága megváltozik. Hegesedés esetén merevebbek lesznek ezek a környező területek, ami kiválthat derékfájást.
A tanulmányaim és a saját tapasztalatom alapján készülök elindítani egy komplett szülés utáni regeneráció programot. Ez egy 8 hetes tanfolyam lesz, heti 1 alkalommal 4-5 kismamával. Természetesen jöhetnek a babák is!
Mikor lehet ezt elkezdeni szülés után?
A légzést, a gátizmok kezelésbe vételét, a hasizom újraaktiválását már a szülést követően is el lehet kezdeni, nem megterhelőek, a program további részét akkor, amikor az orvos engedi és a kismama is úgy érzi, hogy képes lenne erre. Nem biztos, hogy mindenkinek elég erre a 6 hét. Fontos, hogy ismerjük a saját testünk jelzéseit és várjuk ki, amíg készen állunk, de mindenképpen javaslom megtámogatni a természetes regenerációt. A 8 hetes tanfolyam gyakorlatai során újra tanulja majd a testünk, hogy hogyan működött a terhesség előtt.
Mi volt eddig a legnagyobb sikerélményed?
Volt egy kisfiú, akit 5 éves korában felmértem. Az egyik gyakorlatnál - hason fekve meg kell emelnie a fejét, de nem ment neki. Kiderült, hogy a bal oldalán feszesség volt, ami miatt nem tudta ezt megcsinálni. Kisbaba kora óta ezzel élt. Annyit láttak ebből a szülők, hogy csak az egyik oldalra fordult. Manuálterápiát illetve gyermek gyógytornászt ajánlottam. Miután kilazították ezt neki, elkezdhettük az érdemi munkát. Ez a kisfiú nagyon nem szerette a tornát, nehéz volt neki, de már a harmadik hónapnál nagyon sokat ügyesedett és mindig odaszaladt hozzám és megölelt, amikor találkoztunk. Érezte, hogy ez a torna jót tett neki.
Szeretnéd elvinni egy felmérésre a gyermeked Edinához? Ezen az oldalon éred el őt!